Sposoby na niepłodność – Kisspeptyna!

Kisspeptyna – ta wdzięczna nazwa kryje pod sobą bardzo wartościowy peptyd, mający potencjał dla starających się o dziecko i kobiet będących już w ciąży. To nie jedyne jej zalety, choć to właśnie wpływ na niepłodność będzie dla wielu kolejną obiecującą metodą spełnienia swojego marzenia. Zrozumienie dokładnej roli kisspeptyny może prowadzić do jej wykorzystania przy leczeniu niepłodności. Na ten moment pozostaje ona jedynie w fazie badań i może być obiektem indywidualnych testów.

Czym jest niepodłodność? 

Niepłodność jest definiowana jako stan chorobowy, który nie dotyczy tylko osoby na nią cierpiącej, ale również partnera. Wspólne starania o dziecko, które znacznie się przedłużają, są dużym obciążeniem dla obu stron. Zgodnie z definicjami, niepłodność diagnozuje się po 12 miesiącach nieudanych prób zajścia w ciążę przy regularnych stosunkach (minimum 2 razy w tygodniu) bez środków antykoncepcyjnych. W Polsce z tym problemem zmaga się co szósta para (dane szacunkowe), zatem jest on dość powszechny. Niestety, przyczyny niepłodności nie zawsze są oczywiste – przyczyny nie muszą być stricte medyczne, ale mogą być również funkcjonalne, jak nadmierny stres, zły styl życia czy niedobory. 

Leczenie niepłodności 

W leczeniu niepłodności zwykle są dwie drogi – ta mniej i ta bardziej skomplikowana. Czasami przyczyna jest stosunkowo prosta i wymaga wprowadzenia jedynie kilku zmian w życiu. W innych sytuacjach nie jest już tak łatwo. Od czego warto zacząć? 

Przede wszystkim najważniejsza jest pełna diagnostyka, która da odpowiednią dawkę informacji na temat tego, co dzieje się w organizmie. Niezdiagnozowana niedoczynność tarczycy, insulinooporność, niedobory witamin/minerałów czy zaburzenia hormonalne mają ogromny wpływ zarówno na płodność kobiecą, jak i męską.

Kolejnym krokiem powinno być uporządkowanie diety – zadbanie o zdrowe odżywianie się, dostosowane do potrzeb organizmu, uzupełnienie niedoborów. Istotne pozostaje także wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, poprawa jakości snu i lepsze zarządzanie stresem. Takie podstawy sprawią, że będzie można odrzucić możliwe przyczyny niepłodności i przejść dalej. 

Kisspeptyna – potencjalne wsparcie płodności 

Kisspeptyna – co to jest? Co kryje się w tej wdzięcznej nazwie? Kisspeptyna jest produkowana przez gen KISS1 i działa poprzez wiązanie się z receptorem sprzężonym z białkiem GPR54, zwanym jako receptor KISS1R. Kisspeptyna wyzwala zapasy GnRH (gonadoliberyny), co ma wpływ na zdolności reprodukcyjne (1). 

Pierwsze dowody związane z działaniem KISS1/GPR54 (zanotowano mutacje GPR54) w kontekście reprodukcji były związane z hipogonadyzmem hipogonadotropowym u ludzi czyli niedoborem hormony luteinizującego (wydzielanie LH) i hormonu folikulotropowego (FSH), co prowadziło do opóźnienia funkcji rozrodu i niepłodności (2). Podobne zaburzenia zaobserwowano u myszy transgenicznych, które nie wykazywały ekspresji KISS1/GPR54. Defekt ten doprowadził do braku dojrzałości płciowej z hiporozwojem gonad (niedorozwój), hipogonadyzmem hipogonadotropowym i bezpłodnością (3). 

Kisspeptyna u ludzi

Kisspeptyna okazała się być jednym z najsilniejszych stymulatorów wydzielania hormonu uwalniającego GnRH u ludzi. Peptyd indukuje ekspresję i modeluje funkcję swoich receptorów, stymulując wydzielanie gonadotropin za pośrednictwem hormonów płciowych i regulując płodność  (4). Kisspeptyna odgrywa ważną rolę stymulującą w genezie szczytu przedowulacyjnego LH. W badaniach, poziomy kisspeptyny wzrastają od wczesnej fazy pęcherzykowej do fazy przedowulacyjnej i od fazy przedowulacyjnej do fazy lutealnej (5). LH stymuluje komórki w gonadach do produkcji hormonów płciowych, zatem ma duże znaczenie w płodności. Zbadano związek między kisspeptyną a wzrostem pęcherzyka, a szczyt stwierdzono w 11 dniu, kiedy pęcherzyk dominujący miał około 1,2 cm. Dane te sugerują ową rolę dawki kisspeptyny jako potencjalnego predyktora rozwoju pęcherzyka i owulacji (6). Mówiąc w uproszczeniu – podawanie egzogennej kisspeptyny (w badaniach na szczurach) wywołało u nich owulację (7). 

W kontekście mężczyzn, przedstawiono dowody na modulację steroidogenezy i funkcji plemników poprzez sygnalizację kisspeptyny. Zauważono poprawę ich ruchliwości i wzrost wewnątrzkomórkowego wapnia. Notuje się również wpływ na poprawę produkcji testosteronu (8). 

Czy warto stosować Kisspeptynę?

Pojawia się coraz więcej wskazówek i obiecujących prac naukowych o potencjale peptydu w zakresie płodności.  Być może będzie to jedna z prób czy metod radzenia sobie z tym stanem chorobowym. Warto wziąć pod uwagę nadal trwające badania nad mechanizmami i dokładnym działaniem Kisspeptyny. 

Obecna w naszym sklepie Kisspeptyna-10 to prosty łańcuch peptydowy o długości 10 aminokwasów, który, należąc do rodziny kisspeptyn. Stanowi silny modulator neuronalny, szczególnie w obrębie podwzgórza. Odkryto, że kisspeptyna-10 i związki z tej właśnie grupy są w stanie promować produkcję hormonów podwzgórzowych. Te zaś, stymulując przysadkę, są w stanie silnie oddziaływać na gonady. Efektem tej kaskady jest widoczny wzrost hormonów steroidowych, w tym kluczowego, męskiego hormonu – testosteronu.

Kisspeptyna może być korzystna zarówno u partnera, jak i partnerki w kontekście starania się o ciążę. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o dokładnym przebadaniu się i zadbaniu o styl życia. Będzie to doskonałą podstawą do dalszego działania i wdrożenia potencjalnego leczenia lub postępowania. 

Bibliografia:

  1. Genazzani A.,Podfigurna A.,Szeliga A.,Meczekalski B., Kisspeptin in female reproduction: from physiology to pathophysiology., GREM Gynecological and Reproductive Endocrinology & Metabolism (2021); 03/2021:148-155
  2. de Roux N, Genin E, Carel J-C, Matsuda F, Chaussain J-L, Milgrom E: Hypogonadotropic hypogonadism due to loss of function of the KiSS1-derived peptide receptor GPR54. Proc Natl Acad Sci 2003; 100: 10972– 10976.
  3. Seminara SB, Messager S, Chatzidaki EE, Thresher RR, Acierno JS, Shagoury JK, Bo-Abbas Y, Kuohung W, Schwinof KM, Hendrick AG, Zahn D., Dixon J, Kaiser UB, Slaugenhaupt SA, Gusella JF, O’Rahilly S, Carlton MB, Crowley WF Jr, Aparicio SA, Colledge WH: The GPR54 Gene as a Regulator of Puberty. N Engl J Med 2003; 349: 1614–1627.
  4. Pineda R, Aguilar E, Pinilla L, Tena-Sempere M. Physiological roles of the kisspeptin/GPR54 system in the neuroendocrine control of reproduction. Prog Brain Res. 2010;181:55-77.
  5. Kinoshita M, Tsukamura H, Adachi S, Matsui H, Uenoyama Y, Iwata K, Yamada S, Inoue K, Ohtaki T, Matsumoto H., Maeda K: Involvement of Central Metastin in the Regulation of Preovulatory Luteinizing Hormone Surge and Estrous Cyclicity in Female Rats. Endocrinology 2005; 146: 4431–4436.
  6. Zhai J, Ding L, Zhao S, Li W, Sun Y, Su S, Zhang J, Zhao H., Chen ZJ: Kisspeptin: a new marker for human pre-ovulation. Gynecol Endocrinol 2017; 33: 560-563.
  7. Rodrigo A Carrasco, Carlos E Leonardi, Kylie Hutt, Jaswant Singh., Gregg P Adams, Kisspeptin induces LH release and ovulation in an induced ovulator, Biology of Reproduction, Volume 103, Issue 1, July 2020, Pages 49–59.
  8. Sharma A., Thaventhiran T., Minhas S., Dhillo W.S., Jayasena C.N. Kisspeptin and testicular function-is it necessary? Int. J. Mol. Sci. 2020;21:2958.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

X