Peptydy – pytania i odpowiedzi

Jak przyjmować peptydy?

Najpopularniejszą formą podawania peptydów są iniekcje podskórne roztworu zawierającego pożądany związek. Z powodzeniem peptydy można także podawać w iniekcji domięśniowej, natomiast część z nich z powodzeniem wchłania się przez śluzówkę nosa, czy też żołądka i jelit, po połknięciu. Ich biodostępność w takiej formie różni się jednak w zależności od środka.

Jak rozrabiać peptydy?

W rozrabianiu peptydów zalecana jest duża ostrożność. Dokładna instrukcja rozrabiania peptydów opisana jest tutaj.

W czym rozrabiać peptydy?

Rekomendowanym rozpuszczalnikiem do roztworów liofilizatu peptydów jest woda bakteriostatyczna oraz woda do iniekcji. Wiele osób stosuje także roztwór soli fizjologicznej, szczególnie w przypadku podawania peptydów donosowo; w formie iniekcji może ona powodować powstawanie miejscowych stanów zapalnych.

Jak długo mogę przechowywać peptydy przed rozrobieniem?

Trwałość peptydów zależy przede wszystkim od warunków ich przechowywania; temperatury, dostępu do światła i ekspozycji na wstrząsy. W przypadku zachowania optymalnych warunków, peptydy mogą z powodzeniem być stosowane nawet po terminie przydatności wyznaczonym przez producenta, jak w przypadku wielu farmaceutyków.

Czy mogę przechowywać nierozrobione peptydy poza lodówką?

Peptydy w formie liofilizatu w większości przypadków pozostają stabilne w temperaturze pokojowej, w zacienionym miejscu. Jeśli istnieje taka możliwość, sugeruje się jednak przechowywanie ich w możliwie niskich temperaturach pokroju 8 stopni Celsjusza.

Jak długo mogę przechowywać peptydy po roztworzeniu?

Nie istnieją jednoznaczne wytyczne dot. trwałości peptydu po roztworzeniu, kluczowymi dla zachowania właściwości związku są warunki przechowywania. Sugeruje się przechowywać roztwory peptydowe w temperaturze 4-8 stopni Celsjusza, w zacienionym miejscu. Minimalną przydatność po rozpuszczeniu liofilizatu ocenia się na 3 tygodnie, najlepiej natomiast wykorzystać środek w czasie do 2 miesięcy od roztworzenia.

Które peptydy można przyjmować donosowo?

Najpopularniejszymi peptydami podawanymi donosowo są; Semax, Selank, Melanotan-2 i BPC-157.

Czy peptydy podnoszą poziom prolaktyny?

Peptydy podnoszące poziom hormonu wzrostu mogą wpływać na poziom prolaktyny, szczególnie stosowane równolegle w tzw. stackach, czyli mieszankach.

Czy peptydy blokują oś HPTA?

Peptydy nie posiadają zdolności do przełamywania osi podwzgórze-przysadka-jądra w sposób bezpośredni. Niemniej, peptydy podnoszące poziom hormonu wzrostu są w stanie wpływać na poziomy hormonów płciowych, głównie poprzez elewację prolaktyny. Kontrola tego hormonu jest warunkiem koniecznym, szczególnie przy korzystaniu z kilku wyrobów jednocześnie.

Czy peptydy podnoszą ciśnienie tętnicze?

Część peptydów może wpływać na ciśnienie tętnicze poprzez wpływ gospodarki wodno-elektrolitowej, działanie to, jeśli wystąpi, ma charakter łagodny. Część peptydów, jak Melanotan-2 lub PT-141 krótkotrwale po przyjęciu środka mogą podnosić ciśnienie tętnicze.

Czy peptydy mogą zaburzać glikemię?

Tak, peptydy podnoszące poziom hormonu wzrostu mogą zaburzać glikemie, z kolei inne są w stanie poprawiać wrażliwość insulinową. Z tego powodu, podczas kuracji peptydami należy monitorować glikemię.

Czy mogę mieszać peptydy w jednej fiolce/strzykawce?

Tak, nie są znane żadne przeciwwskazania.

Czy peptydy są kancerogenne?

Wedle obecnego stanu wiedzy, peptydy nie promują powstawanie komórek nowotworowych. Peptydy, których mechanizm działania pozwala na podnoszenie poziomu hormonu wzrostu nasilają proliferację komórek, tym samym mogą przyśpieszyć rozwój nowotworu już obecnego.

Czy peptydy są traktowane jako doping?

Większość peptydów mających wpływ na hormon wzrostu została umieszczona na liście WADA, przez co w wielu organizacjach sportowych są one traktowane jako doping. Tym samym, ich stosowanie może wiązać się z wykluczeniem z rywalizacji.

Czy peptydy są legalne w Polsce?

Większość peptydów nie jest objęta prawem farmaceutycznym, nie kwalifikują się również do substancji odurzających. Nie istnieją żadne restrykcje warunkujące posiadanie, przyjmowanie i obrót tych związków.

X