Peptydy na wypadanie włosów

Wraz z wiekiem włosy tracą swoją miękkość i gęstość – rosną wolniej, cieńsze i słabsze niż dotąd. Co więcej, po latach narażenia na słońce, zmienną temperaturę i chemię z kosmetyków również tracą na swojej jakości. Do tego dochodzą naturalnie zmniejszające się stężenia hormonów, które odgrywają dużą rolę we wzroście, strukturze i siwieniu włosów.

A który hormon odpowiada za wypadanie włosów? Najczęściej u wielu osób występuje przedwczesne łysienie, zwane androgenowym. Dotyczy to aż 80% mężczyzn, jak i… kobiet. W przypadku pań wypadanie włosów i łysienie androgenowe może pojawiać się przy zaburzeniach hormonalnych, jak powszechne PCOS (występujące już w wieku rozrodczym).

Wypadanie włosów – powody

W tej kwestii powodów jest dużo – mogą być to powyżej opisane zaburzenia hormonalne, niedobory, współistniejące choroby (jak np. zaburzenia pracy tarczycy), niektóre leki czy skłonności genetyczne. Kto leczy wypadanie włosów? Takim specjalistą jest trycholog, który sprawdza strukturę włosa i bada skórę głowy. To on oceni wypadanie włosów i czy to normalne (tzw. w granicach normy), jak również jaka może być przyczyna takiej sytuacji. Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące? Warto pamiętać, że każdego dnia wypada nam określona ilość włosów i jest to naturalne. Wypadanie włosów nie jest niczym niepokojącym, gdy na głowie nie pojawiają się przerzedzenia i nie ubywa ich w widoczny sposób.

Co na wypadanie włosów będzie najskuteczniejsze? Jakie peptydy na włosy rozważyć?

1. PTD-DBM na włosy

PTD-DBM jest peptydem, stosowanym do regeneracji mieszków włosowych – kuracja zapobiega wypadaniu włosów i jednocześnie stymuluje wzrost nowych. Ten peptyd oddziałuje z mechanizmem endogennego białka CXXC5, które związane jest z wypadaniem włosów (PTD-DBM reguluje ujemne sprzężenie zwrotne szlaku Wnt/β-katenina, odpowiedzialnego za regenerację włosów i gojenie się ran). Białko CXXC5 ma negatywny wpływ na wzrost włosów, a łącząc się z białkiem Dvl, które działa jeszcze przed szlakiem Wnt/β-katenina, hamuje odrastanie włosów i rozwój nowych mieszków włosowych. PTD-DBM zakłóca interakcję CXX5/Dvl, a stosowane miejscowo przyspiesza porost włosów i neogenezę. Badania potwierdzają, że stosowanie peptydu u łysych myszy spowodowało wzrost nowych mieszków włosowych (1).

W leczeniu wypadania włosów stosuje się miejscowo PTD-DBM lub kombinacji z VPA, leku na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, który aktywuje szlak Wnt/β-katenina.

2. Peptydy na włosy – TB-500

Tymozyna beta-4 (Tβ4, TB-500) jest naturalnie występującym peptydem, który jest zaangażowany w proliferację, migrację i specjalizację komórek. Znajduje się w płytkach krwi i białych krwinkach, które jako pierwsze docierają do miejsca uszkodzenia, aby zainicjować procesy naprawcze. Oprócz właściwości gojących rany i regenerujących, TB-500 przyspiesza porost włosów, przy stosowaniu co drugi dzień. Pozostałe włosy stają się grubsze, ciemniejsze i gęstsze, a ten efekt powoduje aktywacja istniejących mieszków włosowych (2).

Tymozyna beta-4 wpływa również na rozwój mieszków włosowych, choć dokładny mechanizm działania nie jest znany. W badaniach wygenerowano myszy z nadekspresją Tβ4 w naskórku oraz myszy z globalnym nokautem Tβ4, aby zbadać mechanizm tymozyny na wzrost włosów. Badanie wykazało, że myszy z nadekspresją Tβ4 miały większą ilość włosów i mieszków włosowych zgrupowanych razem, podczas gdy te z grupy kontrolnej oraz z nokautem charakteryzowały się znacznie mniejszymi liczbami trzonów i mieszków włosów oraz u nich były one oddzielne, a nie zgrupowane.

Wydaje się, że Tβ4 reguluje procesy, które mają wpływ na wzrost włosów, rozmieszczenie mieszków oraz liczbę łodyg włosa (3).

3. Peptydy na włosy – Tymulina cynkowa (Zinc Tymulin)

Tymulina cynkowa (TC) wspiera odrastanie włosów utraconych w wyniku łysienia androgenowego. Ten typ łysienia dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet (częściej występuje u mężczyzn, u kobiet z kolei towarzyszy zaburzeniom hormonalnym, np. przy PCOS). Cynk i tymulina (hormon wydzielany przez grasicę) są dwoma naturalnymi związkami, które biorą udział we wzroście mieszków włosowych. Zostały dokładnie przebadane pod tym kątem i potwierdzono, że przyczyniają się do porostu włosów. Ich kombinacja ogranicza nadmierne wypadanie włosów, łysienie oraz inicjuję fazę wzrostu włosa. Tymulina cynkowa poprawia również jakość włosów (4, 5).

4. Peptydy na włosy – GHK-Cu

Peptyd miedziowy zajmuje wyjątkowe miejsce we wszelkich kuracjach przeciwstarzeniowych. Dzięki swoim właściwościom kojącym i regenerującym działa odmładzająco, zmniejszając oznaki starzenia i zapobiegając wypadaniu włosów. W badaniach wykazano, że GHK-Cu stymuluje wzrost włosów, wpływa na ich grubość i stymuluje rozwój mieszków włosowych oraz ich wielkość. Wraz ze swoimi efektami odmładzającymi GHK-Cu może być nazywany eliksirem młodości.

Podsumowanie

Jeżeli martwi Cię nadmierna utrata włosów (a zwykle nie jest łatwo ocenić, kiedy wypadanie włosów jest niepokojące) to już wiesz, co możesz zrobić, by to zatrzymać. Wypadanie włosów i łysienie szybko odejdzie w niepamięć, gdy zastosujesz powyższe preparaty (według zaleceń).

Bibliografia

  1. Lee S., Seo S.H., Lee D., Pi L., Lee W. et al. Targeting of CXXC5 by a Competing Peptide Stimulates Hair Regrowth and Wound-Induced Hair Neogenesis. ORIGINAL ARTICLE APPENDAGES| VOLUME 137, ISSUE 11, P2260-2269: Nov 2017
  2. Cha H., Philp D., Lee S., Moon H., Kleinman H. et al. Over-expression of thymosin beta 4 promotes abnormal tooth development and stimulation of hair growth. Int J Dev Biol 54(1):135-40: 2010
  3. Gao X., Liang H., Hou F., Zhang Z., Nuo M. et al. Thymosin Beta-4 Induces Mouse Hair Growth. PLoS ONE 10(6): Jun 2015
  4. Famenini Sh., Goh C. Evidence for supplemental treatments in androgenetic alopecia. J Drugs Dermatol, 13(7):809-12. Jul 2014
  5. Pickart L., Margolina A., Regenerative and Protective Actions of the GHK-Cu Peptide in the Light of the New Gene Data. Int J Mol Sci. 19(7): Jul 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X