Peptydy w kosmetyce

Peptydy od lat nie tracą swojej popularności w kosmetyce – ich obiecujące właściwości i skuteczność w działaniu ciągle zachęcają do stosowania. Peptydy kosmetyczne, aplikowane na skórę znacznie odświeżają i odmładzają cerę, z jednoczesnym jej wygładzeniem. Jak dokładnie działają peptydy? Dlaczego warto stosować peptydy kosmetyczne?

Czym są peptydy?

Peptydy, inaczej nazywane polipeptydami, to związki chemiczne, złożone z krótkołańcuchowych aminokwasów. Są one budulcem dla kolagenu, elastyny i keratyny. To właśnie te białka są najważniejsze dla naszej skóry pod względem jej elastyczności, sprężystości i siły. Aplikowane na skórę peptydy pobudzają komórki do produkcji kolagenu i elastyny, przez co wygląda ona znacznie młodziej i tak również się zachowuje. Z wiekiem produkcja kolagenu spada, stąd popularność kosmetyków, które zawierają peptydy (1). 

Jak działają peptydy na skórę? Czy warto stosować peptydy do twarzy?

 1. Peptydy kosmetyczne redukują widoczność zmarszczek

  W badaniach wykazano, że peptydy skutecznie stymulują ekspresję białek, w tym kolagenu i elastyny (2). Ma to korzystny wpływ na zmniejszenie widoczności zmarszczek oraz wygładzenie skóry. Wykazano również, że peptydy są skuteczne jako składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Kolagen ujędrnia skórę i usta, dzięki czemu zmarszczki stają się o wiele mniej widoczne.

 2. Kosmetyki z peptydami poprawiają nawilżenie skóry

  Suchość skóry i zmniejszająca się produkcja kolagenu są związane ze starzeniem się skóry. Co dają peptydy w kontekście nawilżenia? Wykazano, że peptydy (kolagenowe) stosowane jako bioaktywny składnik w produktach nutrikosmetycznych poprawiają funkcję bariery skórnej, indukują syntezę kolagenu, kwasu hialuronowego oraz promują wzrost i migrację fibroblastów. W badaniach stwierdzono, że doustna suplementacja peptydów kolagenowych znacząco poprawiła nawilżenie skóry po 8 tygodniach stosowania. Korzystne efekty zaobserwowano również w kontekście gęstości kolagenu w skórze (3).

 3. Peptydy kosmetyczne wpływają korzystnie na elastyczność skóry

  Peptydy indukują syntezę zarówno kolagenu, jak i elastyny, czyli białka wpływającego na elastyczność skóry. Dzięki zwiększeniu produkcji elastyny, cera staje się jędrniejsza i bardziej napięta (2).

 4. Mają działanie lecznicze na skórę

  Peptydy mogą być również przeciwdrobnoustrojowe – ten rodzaj wykazuje aktywność wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, jak również grzybów, pasożytów i wirusów otoczkowych. Peptydy mogą pomóc łagodzić stany zapalne skóry, naprawiać jej uszkodzenia (poprzez wsparcie metabolizmu uszkodzonych struktur białkowych) i wyrównywać koloryt cery. Mogą być również przydatne w wyciszaniu różnych zmian i koić skórę (4).

 5. Peptydy mogą łagodzić zmiany trądzikowe

  Dzięki właściwościom antybakteryjnym mogą być również skuteczne w przypadku łagodzenia trądziku, poprzez eliminowanie bakterii za to odpowiedzialnych (5). 

Peptydy kosmetyczne – jak stosować?

Peptydy najlepiej stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się przy wybranych produktach. To zapewnia najwyższą skuteczność stosowania danego preparatu. 

W przypadku stosowania zewnętrznego, a w tym przypadku cery, peptydy zwykle stosuje się na oczyszczoną i osuszoną skórę. Kiedy natomiast warto stosować peptydy? Jest to zależne od preparatu – zwykle jednak zaleca się stosowanie peptydów zewnętrznych jak zwykły krem. 

Peptydy w kosmetologii- jakie i gdzie warto kupić? 

Peptydy najlepiej nabywać z zaufanych źródeł, które dają gwarancję produktu wysokiej jakości. Dzięki temu skuteczność tych produktów jest pewna, a bezpieczeństwo ich stosowania na najwyższym poziomie. 

Do najbardziej popularnych peptydów beauty, należą peptydy miedziowe, które mają udowodnioną skuteczność w regeneracji i gojenia skóry, jak również pobudzenia syntezy kolagenu i elastyny. To świetny element kuracji przeciwstarzeniowej. Dostępne są także zarówno w formie serum, jak i lekkich żeli.

Kolejnym rodzajem preparatu godnego uwagi jest SNAP-8, czyli neuropeptyd, który korzystnie wpływa na rozluźnienie mięśni i tym samym wygładzenie zmarszczek. Oba rodzaje peptydów mają wysoką skuteczność stosowania i zdecydowanie warto przetestować je na własnej skórze. 

Peptydy kosmetyczne- z czym nie łączyć?

To, z czym nie warto łączyć peptydów, to zdecydowanie kwasy AHA i BHA oraz witamina C, które zakwaszają środowisko* – oznacza to, że obniżają pH żołądka. To może spowodować, że peptydy będą działać mniej efektywnie, ponieważ tracą swoje właściwości w niskim pH. 

* Zakwaszenie dotyczy stricte żołądka – nie istnieje coś takiego, jak zakwaszenie organizmu.

Bibliografia:

 1. Varani J, Dame MK, Rittie L, et al. Decreased collagen production in chronologically aged skin: roles of age-dependent alteration in fibroblast function and defective mechanical stimulation. Am J Pathol. 2006;168(6):1861-1868. doi:10.2353/ajpath.2006.051302
 2. Jeong S, Yoon S, Kim S, et al. Anti-Wrinkle Benefits of Peptides Complex Stimulating Skin Basement Membrane Proteins Expression. Int J Mol Sci. 2019;21(1):73. Published 2019 Dec 20. doi:10.3390/ijms21010073
 3. Asserin J, Lati E, Shioya T, Prawitt J. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. J Cosmet Dermatol. 2015;14(4):291-301. doi:10.1111/jocd.12174 
 4. Marcinkiewicz M, Majewski S. The role of antimicrobial peptides in chronic inflammatory skin diseases. Postepy Dermatol Alergol. 2016;33(1):6-12. doi:10.5114/pdia.2015.48066
 5. Lei J, Sun L, Huang S, et al. The antimicrobial peptides and their potential clinical applications. Am J Transl Res. 2019;11(7):3919-3931. Published 2019 Jul 15.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X