Peptydy dla mózgu

Uszkodzenia układu nerwowego należą do najpoważniejszych i najtrudniejszych do leczenia urazów ludzkiego organizmu. Przyczyną tego stanu rzeczy jest po pierwsze niesamowite skomplikowanie budowy rzeczonego układu, jak również pełnionych przezeń funkcji. Czasem wystarczy jedno niewielkie uszkodzenie w określonej części mózgu, aby trwale zaburzyć czy nawet pozbawić nas niektórych zdolności. Z uwagi na ten fakt, powinniśmy dokładać wszelkich starań aby chronić nasze centrum sterowania, w przypadku wystąpienia urazu nie przebierać w środkach w celu maksymalnego odwrócenia negatywnych konsekwencji całego zajścia. Niektóre peptydy stanowią dla móżgu potężne wsparcie i ochronę. Które? Dowiedz się z tego artykułu!

Higiena układu nerwowego

Podstawa ochrona układu nerwowego powinna opierać się na fundamencie higieny życia. Ten jakże enigmatyczny termin oznacza wiele działań mających na celu usunięcie lub zapobieżenie jak największej ilości czynników mających negatywny wpływ na nasze ciało. W przypadku układu nerwowego absolutną podstawą jest zdrowy, regularny sen. Pozytywny wpływ dobrej jakości snu na organizm jest nieoceniony. Pozwala nam się regenerować, utrwalać wspomnienia, daje nam energię a także szansę na ponowne przeżycie emocji minionego dnia i uporządkowanie ich. Ponad to bardzo ważna jest nauka radzenia sobie ze stresem. Przewlekłe wysokie poziomy kortyzolu oraz noradrenaliny mają destruktywny wpływ na mózg i obwodowy układ nerwowy, mogąc doprowadzić nawet do chorób o podłożu neurodegeneracyjnym takich jak demencja czy alzheimer. Ostatnią rzeczą, o której wspomnę będzie pełnowartościowa, zrównoważona dieta mająca odpowiednio wysoki profil przeciwzapalny i ukierunkowanie na zapobieganie niedoborom mikroelementów. W przypadku powrotu do zdrowia po przebytym urazie układu nerwowego powinniśmy przykładać jeszcze większą uwagę do wyżej wymienionych rzeczy.

Peptydy dla mózgu?

Jednak w dzisiejszych czasach, czasach rosnącego tempa życia, przytłaczającej ilości bodźców, które nasz mózg musi przetwarzać i zakorzeniającej się w nas kultury pracy na 200% często ciężko jest zadbać o to żeby to wszystko było dopięte na ostatni guzik. Co więcej ilość czynników mających negatywny wpływ na układ nerwowy jest tak duża, że nawet pełna i sumienna realizacja postulatów z poprzedniego akapitu może okazać się po prostu niewystarczająca. Na szczęście z pomocą przychodzą nam peptydy. Ta grupa środków wykazuje przeogromny potencjał zarówno w ochronie jak i naprawie uszkodzeń układu nerwowego. Dzisiaj przyjrzymy się kilku wybranym substancjom o udowodnionym, wysokim potencjale terapeutycznym i ochronnym.

Selank

Na pierwszy ogień Selank. Ten popularny z uwagi na swoje anksjolityczne działanie peptyd jest świetnym przykładem tego jak możemy chronić nasz układ nerwowy. Selank powoduje zwiększenie wydzielania BDNF (Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego). Wzrost stężenia tej substancji w mózgu przyczyni się do podniesienia jego potencjału regeneracyjnego i polepszenia naszych zdolności kognitywnych. Dzięki stosowaniu Selanku wzrośnie także nasza tolerancja na stres, gdyż zwiększa on powinowactwo GABA do jego receptorów, co przeniesie się na większe odczuwanie spokoju i zmniejszenie pobudliwości układu nerwowego. Ta kaskada efektów sprawi również, że nasz sen będzie głębszy, spokojniejszy i dający więcej realnego odpoczynku. Jak więc widać, związek ten ma bardzo szeroki i kompleksowy wpływ na zdrowie naszego mózgu.

Semax

Semax bywa nazywany bratem Selanku. Jego działanie jest nieco inne niż omawianego wyżej peptydu. Ponieważ mocniej wpływa on na poprawę pamięci i koncentracji i nie wykazuje tak silnego działania przeciwlękowego i przeciwdepresyjnego. Jednak oba peptydy wykazują pewne cechy wspólne. Semax również zwiększa wydzielanie BDNF w mózgu, ergo podnosi jego zdolności regeneracyjne i redukuje stany zapalne w jego obrębie. Można więc założyć, że stosowanie Semaxu na dzień a Selanku na wieczór/noc pozwoli nam na ogromne podkręcenie ochrony CUN przez praktycznie całą dobę. Kolejnym dużym atutem Semaxu jest duży wpływ na redukcję odczuwanego stresu, co przeniesie się na większy komfort życia, większy spokój i mniej obciążony mózg. Jednym z oficjalnych wskazań stosowania Semaxu w krajach, w których jest on dostępny jako lek, jest pomoc w leczeniu skutków udarów niedokrwiennych mózgu, gdyż jak wspomniałem wcześniej zwiększa zdolności regeneracyjne w CUN a także polepsza przepływ krwi i natlenienie tkanek w jego obrębie.

Cortexin

Przechodzimy teraz do naprawdę grubego kalibru. Cortexin to preparat oparty o wyciąg z kory mózgowej bydła i świń. Można zatem stwierdzić, że peptydy dla mózgu niekiedy mają z nim więcej wspólnego, niż możnaby podejrzewać. Wracając, Cortexin zawiera mieszankę związków peptydowych i aminokwasów o zbawiennym wpływie na nasz układ nerwowy. Jego głównym działaniem jest wspomaganie metabolizmu w komórkach nerwowych. Zwiększa on także wydzielanie BDNF oraz NGF (Czynnik wzrostu nerwów). Przekłada się to na potężne wsparcie zdolności regeneracyjnych układu nerwowego, zwiększenie zdolności kognitywnych a także polepszenie pamięci.

Kiedy przyjrzymy się oficjalnym wskazaniom do stosowania Cortexinu, które obejmują terapię między innymi.: zaburzeń naczyniowo-mózgowych, urazów czaszkowo-mózgowych i ich następstw, encefalopatii różnego pochodzenia, zaburzeń poznawczych, ostrego i przewlekłego zapalenia mózgu i padaczki to zrozumiemy jak potężnym i skutecznym narzędziem może okazać się ten preparat. Ponad to środek może okazać się bardzo skutecznym remedium dla osób, które w swoim życiu nie stroniły od wszelkiej maści używek, ponieważ jak wskazują liczne doniesienia, jest on w stanie odwracać zmiany neurodegeneracyjne spowodowane przez nadużywanie narkotyków czy alkoholu. Sklasyfikowany jest on jako substancja o wysokim profilu bezpieczeństwa i szerokim zastosowaniu terapeutycznym, jednak jako lek dostępna jest w niewielu krajach.

Cerebrolizyna

Preparatem podobnym zarówno w kwestii pochodzenia jak i działania do Cortexinu jest Cerebrolizyna. Podobnie jak poprzedni preparat stanowi ona ekstrakt z mózgu świń, jednak różni się nieco składem. Cerebrolizyna oparta jest głównie o neurotrofiny (między innymi wymienione wcześniej w artykule: BDNF, NGF jak również wiele innych) identyczne lub bardzo podobne do ludzkich. Oznacza to, że jest swojego rodzaju koktajlem substancji pobudzających regeneracje i tworzenie nowych komórek nerwowych. Niebagatelnym działaniem jest też zdolność do wspomagania odbudowy osłonek mielinowych na neuronach a także wspieranie regeneracji nerwów obwodowych. Czyni to Cerebrolizynę środkiem o zdecydowanie szerszym spektrum działania niż Cortexin. Warto również wspomnieć, że jest ona dopuszczona do obrotu na terenie Polski jako lek.

Peptydy dla mózgu – zachowaj ostrożność!

Jak już wspomniałem na początku, ludzki układ nerwowy jest tworem niezwykle skomplikowanym i reguluje w zasadzie wszystkie funkcje naszego organizmu. Dlatego osoby dotknięte chorobami psychicznymi i chorobami czy też uszkodzeniami układu nerwowego przed podjęciem terapii, powinny koniecznie skonsultować się ze swoim psychiatrą czy neurologiem prowadzącym leczenie. Pomimo wysokiego profilu bezpieczeństwa peptydy dla mózgu mogą wchodzić w interakcje z już przepisanymi przez lekarza lekami. Dlatego też, warto być rozważnym w kwestii rodzaju oraz ilości substancji, które do niego wprowadzamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 1 =

X