Peptydy anti-aging

Jak zatrzymać starzenie? Jest to jedna z nierozwikłanych zagadek, które poruszają ludzkie umysły od zarania dziejów. Już pradawni alchemicy próbowali za pomocą najwymyślniejszych metod i substancji zatrzymać lub chociaż spowolnić procesy, które z biegiem czasu powoli wygaszają aż w końcu doprowadzają organizm do naturalnej śmierci. W XXI w. Koncept ten jest nadal żywy, dzięki zaś ogromnemu postępowi nauki wydaje się, że odpowiedź na te odwieczne pytanie jest na wyciągnięcie ręki. Dzisiaj, poza klasycznymi sposobami na długowieczność takimi jak: medytacja, zielona herbata, odpowiednio zbilansowana czy bogata w składniki odżywcze dieta z pomocą przychodzi nam rozrastająca się bardzo dynamicznie grupa: peptydy na starzenie się. Z uwagi na ogromną różnorodność środków z tej grupy, temat długowieczności możemy ugryźć z kilku zupełnie różnych stron. Trzy z nich w moim odczuciu najbardziej godne uwagi omówię w tym artykule.

Peptydy na starzenie się: Odmładzający hormon wzrostu.

Przez lata swojego istnienia, terapia przy użyciu rHGH (rekombinowany ludzki hormon wzrostu) zdążyła urosnąć do poziomu legendy. I o ile faktycznie stosowanie hormonu wzrostu niesie ze sobą cały szereg niezaprzeczalnych korzyści dla użytkownika, tak niestety powstało też wiele mitów na jego temat. Jednak dzisiaj nie będziemy zajmowali się sprowadzaniem hormonowych marzycieli na ziemię. Przyjrzymy się temu w jaki sposób ten osławiony hormon wzrostu doprowadził do tego, że ludzie nazywają go eliksirem młodości.

Swój oszałamiający efekt zawdzięcza on bardzo kompleksowemu działaniu. Wbrew swojej nazwie, sam hormon wzrostu wcale nie jest anaboliczny. Powiem więcej, należy on do hormonów katabolicznych. Tak, dokładnie. Jedną z ról w jaką pełni w organizmie jest wspieranie procesów katabolicznych określonych rodzajów tkanek, np.: tkanki tłuszczowej. Przy odpowiednio skonstruowanej diecie i zaprogramowanym treningu, pozwala zwiększyć skuteczność z jaką prowadzimy proces redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak wciąż pozostaje on tylko narzędziem, które pomóc może tylko wtedy, gdy to my sami zadbamy o stworzenie właściwych warunków.

Drugim zadaniem hormonu wzrostu jest stymulacja wydzielania somatomedyn przez wątrobę. Pod tą enigmatyczną nazwą kryją się dwa hormony peptydowe, mianowicie.: IGF-1 i IGF-2. To właśnie te dwa związki odpowiadają za anaboliczne działanie GH, oraz za jego znakomity wpływ na procesy regeneracji. Dorzućmy do tego jeszcze jedną rzecz: hormon wzrostu wyzwala uwalnianie z wątroby komórek totipotencjalnych. Są to komórki, które mogą różnicować się w dowolne inne komórki naszego organizmu. Dzięki temu pakietowi zdolności, GH wpływa pozytywnie na stan skóry, włosów, paznokci, stawów, mięśni, kości, ścięgien, zwiększa ilość energii, poprawia regenerację podczas snu itd. Niestety wraz z wiekiem poziomy somatotropiny w ludzkim ciele spadają. Przez to powoli znika też jej dobroczynny wpływ na nasze tkanki. Rozwiązaniem tego problemu może być albo HTZ z użyciem rHGH, albo wykorzystanie w tym celu jednego lub kilku środków z grupy sekretagogów GH (Np. CJC-1295 DAC, Sermorelina itp.)

Dłuższe życie? Chroń telomery.

Zdaje się, że najbardziej rewolucyjnym środkiem mającym zapobiegać starzeniu się organizmu na dzień dzisiejszy jest Epitalon. Peptyd ten jest aktywatorem telomerazy. Oznacza to mniej więcej tyle, że aktywuje specjalny hormon, odpowiadający za wydłużanie końcowych odcinków chromosomów, czyli telomerów. Ich rolą jest zabezpieczanie chromosomów przed uszkodzeniem czy rozpadem na ich końcach. Z wiekiem, a także z ilością dokonanych przez komórkę podziałów, znajdujące się w jej jądrze telomery stają się coraz krótsze. W końcu stają się tak krótkie, że rozpoczyna się proces apoptozy, czyli zaplanowanej śmierci komórki.

Udowodniono, że stosowanie epitalonu, jest w stanie pozytywnie wpływać na długość telomerów w ludzkich komórkach. Wpływ jest na tyle pozytywny, że w badaniu wykazano iż stosowanie tego peptydu umożliwiło badanym komórkom na przekroczenie limitu Heyflick’a. Jet to graniczna ilość podziałów, po których rozpoczyna się proces ich śmierci. Daje to dużą nadzieję na realne wydłużenie nie tylko długości życia, ale także na znaczne podniesienie jego komfortu i spowolnienie nieprzyjemnych zmian wynikających z procesów starzenia się naszego organizmu.

Sen dobry na wszystko.

Już w poprzednim artykule o regeneracji i ochronie układu nerwowego pozytywnie wyrażałem się na temat wpływu snu na te procesy. Rola snu i jego jakości w życiu każdego człowieka jest nie do przecenienia. Dbając o to, żeby wycisnąć tyle ile się tylko da z tych kilku godzin spędzonych w łóżku sprawimy, że poprawie ulegnie prawdopodobnie każdy aspekt naszego życia. Od poprawy samopoczucia, przez odczuwalny poziom energii, lepszą pamięć i koncentrację, zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości, zwiększoną odporność na stres, lepszą umiejętność radzenia sobie z emocjami, lepszą regenerację, a kończąc na szybszej budowie wymarzonej muskulatury. Dlatego w kwestii dbania o długowieczność przyjrzeć należy się nie tylko temu ile śpimy, ale też temu jak śpimy.

Świetnym narzędziem do podniesienia jakości snu jest DSIP. Nie działa on jak typowy lek nasenny, który zażywamy na jakieś 30 min przed planowanym pójściem do łóżka. Jego działanie jest nieco inne. Zwiększa on udział fazy REM w całym procesie spania. Promując tym samym głęboki, relaksujący sen. Efektywnie skraca czas potrzebny do osiągnięcia pełni wypoczynku, lub w niektórych przypadkach po prostu umożliwia dobre wysypianie. Dzięki temu nasz organizm będzie wypoczęty a my unikniemy destrukcyjnego wpływu przemęczenia i stresu. Walka o długowieczność to nie tylko ciągłe próby naprawiania tego co psuje się w nas wraz z wiekiem. To także próby zapobiegania powstawaniu takich degradacji w ogóle. Dobry sen z pewnością będzie z tych prób, jedną z najbardziej obiecujących, wartościowych i dających natychmiastowe wymierne efekty.

Peptydy na starzenie – W młodości w wielkim skrócie.

Anti-aging to trudna sztuka. Dlaczego? Nie oszukujmy się, na starzenie się wpływ ma ogrom rzeczy. Nasze środowisko, nawyki, charakter, dieta, aktywność fizyczna, choroby, praca czy też geny. Patrząc przez pryzmat tego, ile rzeczy jesteśmy w stanie spartolić, należy zrozumieć to co staram się zawsze powtarzać każdemu użytkownikowi jakichkolwiek substancji. Pamiętaj nawet koktajle z rHGH, Epitalonu, DSIP, do tego TRT zdadzą się na nic, jeśli sam nie weźmiesz życia w we własne ręce. Możesz brać co chcesz, jednak jeśli jesz śmieciowe jedzenie, palisz papierosy, pijesz sporo alkoholu czy przyjmujesz narkotyki – wyrzucisz pieniądze w błoto. Peptydy anti-aging i inne środki zarówno hormonalne jak i po prostu określone suplementy są potężnym, ale tylko narzędziem.

Khavinson, V.K., Bondarev, I.E., Butyugov, A.A. et al. Peptide Promotes Overcoming of the Division Limit in Human Somatic Cell. Bulletin of Experimental Biology and Medicine 137, 503–506 (2004). https://doi.org/10.1023/B:BEBM.0000038164.49947.8c

Khavinson, V.K., Bondarev, I.E. & Butyugov, A.A. Epithalon Peptide Induces Telomerase Activity and Telomere Elongation in Human Somatic Cells. Bulletin of Experimental Biology and Medicine 135, 590–592 (2003). https://doi.org/10.1023/A:1025493705728

McGauley G, A, Cuneo R, C, Salomon F, Sönksen P, H. Psychological Well-Being before and after Growth Hormone Treatment in Adults with Growth Hormone Deficiency. Horm Res 1990;33(suppl 4):52-54. doi: 10.1159/000181584

P Burman, J E Broman, J Hetta, I Wiklund, E M Erfurth, E Hagg, F A Karlsson. Quality of life in adults with growth hormone (GH) deficiency: response to treatment with recombinant human GH in a placebo-controlled 21-month trial. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 80, Issue 12, 1 December 1995, Pages 3585–3590, https://doi.org/10.1210/jcem.80.12.8530603

Markus V. Graf, Abba J. Kastin, Delta-sleep-inducing peptide (DSIP): A review, Neuroscience & Biobehavioral Reviews, Volume 8, Issue 1, 1984, Pages 83-93, ISSN 0149-7634, https://doi.org/10.1016/0149-7634(84)90022-8. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0149763484900228)

Schoenenberger G, A: Characterization, Properties and Multivariate Functions of Delta-Sleep-Inducing Peptide (DSIP). Eur Neurol 1984;23:321-345. doi: 10.1159/000115711

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

37 + = 38

X