Jak podnieść poziom hormonu wzrostu podczas stosowania peptydów?

Peptydy powodujące zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu są powszechnie znane, lubiane i stosowane. Sięgają po nie zarówno sportowcy, chcący podnieść swoje możliwości wysiłkowe i regeneracyjne, jak i ludzie niezwiązani ze sportem. Tym drugim zależy, głównie na korzyściach zdrowotnych i przeciwstarzeniowych jakie mogą zapewnić podwyższone poziomy somatotropiny. Jak maksymalnie podnieść poziom hormonu wzrostu? W tym artykule przyjrzymy się kilku sposobom na optymalizację działania peptydów, i nie tylko. Zapraszamy!

Jak peptydy podnoszą poziom hormonu wzrostu.

Podnieść poziom hormonu wzrostu możemy w zasadzie na dwa sposoby. Pierwszym, najskuteczniejszym i obarczony najmniejszą liczbą czynników limitujących będzie podanie egzogennego rHGH. Dzięki temu, mamy pełny wpływ na osiągnięte stężenie somatotropiny w naszym ciele. Jesteśmy także niezależni od zdolności wydzielniczych naszego organizmu. Pozwala to cieszyć się wysokimi stężeniami GH bez troski o czynniki takie jak dodatkowa suplementacja, odpowiedni timing posiłków czy stan i możliwości naszej przysadki. Najczęściej występującym czynnikiem limitującym w przypadku rHGH jest jego cena, wynosząca od 5-7 złotych do nawet kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych w przeliczeniu na 1 jednostkę. Zakładając dawki dobowe od 2 jednostek w górę, łatwo dojść do wniosku, że to szybko może stać się absurdalnie drogie jak na polskie realia.

Tańszą alternatywą okazały się być peptydy promujące wydzielanie hormonu wzrostu. Jest to grupa związków, której podanie powoduje wzmożone wydzielanie hormonu wzrostu przez przedni płat przysadki mózgowej. Najczęściej są to pochodne GHRH albo mimetyki greliny. W przypadku ich stosowania, musimy polegać na możliwościach naszego organizmu. Jeżeli zdolności wydzielnicze przysadki są mocno ograniczone, to może się okazać, że stosując środki tego typu, po prostu wyrzucamy pieniądze w błoto. Zakładając jednak, że jest ona w pełni funkcjonalna, mamy szansę poczuć dużą część efektów, które oferuje hormonalna terapia zastępcza z użyciem hormonu wzrostu, za ułamek jej ceny. Przyjrzyjmy się się teraz w jaki sposób wycisnąć z tych środków tyle ile tylko się da.

Jak zwiększyć wydzielanie hormonu wzrostu podczas stosowania peptydów.

Istnieje kilka całkowicie bezpiecznych i sprawdzonych sposobów na zwiększenie efektywności wyrzutów hormonu wzrostu. Stosowane są zazwyczaj przez osoby naturalne, w nadziei że uzyskane w ten sposób stężenia somatotropiny w jakikolwiek sposób wpłyną na ich performance czy kompozycję sylwetki. W ich przypadku nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia. Wszystko ulega diametralnej zmianie w momencie kiedy równolegle stosujemy środki, mogące podkręcić zdolności wydzielnicze o kilkaset procent.

Unikaj posiłków bezpośrednio przed lub po iniekcji.

Stosując wszelkie „krótkie” wersje sekretagogów hormonu wzrostu takie jak GHRP-2, Sermorelina, CJC-1295 NO DAC itd wystrzegajmy się jedzenia w bezpośrednim sąsiedztwie iniekcji. Wszystko to za sprawą wpływu jaki ma podwyższony poziom insuliny na wyrzuty hormonu wzrostu. Mianowicie insulina będzie działać hamująco na sekrecję somatotropiny. Nietrudno się więc domyślić, że nieprzestrzeganie reguły opisanej w tym akapicie skutkować będzie znacznym obniżeniem efektywności stosowanych środków. Przed iniekcją najlepiej nie jeść około 1-2h. Natomiast po wykonanym zastrzyku należy wstrzymać od jedzenia na około 30-60 min. Pozwoli nam na uniknięcie straty pieniędzy i zmaksymalizowanie skuteczności peptydów.

Nootropik zwiększają poziom hormonu wzrostu?

Osoby zaznajomione z tematem zestawów prokognitywnych czy też fascynaci biohackingu z pewnością uśmiechną się na widok duetu Alpha-GPC i Hupercyna A. Oba środki przyczyniają się do wzrostu i utrzymania podwyższonego poziomu acetylocholiny w obrębie centralnego układu nerwowego. Suplementy stosowane najczęściej jako udany zestaw do nauki wykazują pewną ciekawą właściwość – są w stanie pozytywnie wpływać na poziom wydzielanego hormonu wzrostu. Dzieje się tak poprzez działanie stymulowanych acetylocholiną katecholamin, które są sygnałem nakazującym przysadce uwalnianie większej ilości GH. Działanie i skuteczność tej metody potwierdzają badania naukowe. Warto wziąć pod uwagę, że zastosowanie dwóch środków równolegle, może wzmocnić oraz wydłużyć działanie. Dzieje się tak dlatego, że alfosceran glicyny jest prekursorem acetylocholiny. Hupercyna natomiast jest inhibitorem acetylocholinoesterazy, czyli enzymu rozkładającego acetylocholinę. Używając ich równolegle nie dość, że zwiększymy produkcję acetylocholiny, to jeszcze zatrzymamy jej rozkład.

Wysoki poziom hormonu wzrostu? Dbaj o swoją wątrobę!

Wątroba co prawda nie wydziela hormonu wzrostu. Jednak stan jej zdrowia jest dla nas kluczowy w przypadku, gdy zależy nam głównie na właściwościach anabolicznych GH. Organ ten pod wpływem somatotropiny wydziela związki z grupy somatomedyn – IGF-1 i IGF-2. Są to substancje o silnym charakterze anabolicznym. Zresztą zakładam, że skoro czytacie ten tekst, to posiadacie chociaż podstawową wiedzę o insulinopodobnych czynnikach wzrostu. IGF-1 jest jednym z najpotężniejszych hormonów anabolicznych w organizmie. W znakomity sposób podnosi tempo regeneracji i budowy tkanki mięśniowej. Jednak to czy i ile zostanie go wydzielone zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest właśnie zdrowie wątroby. Chora, obciążona metabolicznie wątroba będzie miała inne zmartwienia „na głowie” niż stymulowanie wyrzutu anabolicznego hormonu. Dlatego warto rozważyć odpowiednią suplementację celowaną w utrzymanie jej sprawności na wysokim poziomie i zredukowanie obciążającego ją stresu.

Chcesz mieć wysoki poziom IGF-1? Uważaj na estradiol!

Na wydzielanie somatomedyn poza zdrowiem wątroby wpływ ma również poziom estradiolu. Zbyt niski poziom tego hormonu, będzie działać hamująco na wydzielanie się IGF-1. Także w przypadku kiedy stosowania dopingu hormonalny, powinniśmy mieć na uwadze by przesadnie nie zbijać estradiolu. Dopóki jego poziom nie daje negatywnych skutków ubocznych, może być uznawany za bezpieczny. Estradiol dba także o zdrowie układu sercowo-naczyniowego i wspiera metabolizm lipidów. Hormon umożliwia także zachowanie równowagi w neuroprzekaźnikach. Podczas gdy substancje androgenne powodują wzrost poziomu dopaminy, estradiol równoważy jej działanie stymulując wydzielanie serotoniny. Utrzymywanie podwyższonego w bezpiecznym zakresie poziomu estradiolu będzie dawało wiele pozytywnych efektów, włącznie z intensyfikacją procesów anabolicznych.

Chcesz jeszcze bardziej podnieść poziom hormonu wzrostu? Łącz peptydy!

Zasada chyba tak oczywista, że tłumaczenie jej działania byłoby obrazą dla inteligencji czytelnika. Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to żeby nie dokładać kilku peptydów działających na ten sam receptor. Zdecydowanie lepiej będzie używać środków z innych rodzin. Sztandarowym przykładem może być stosowanie CJC-1295 DAC, będącego pochodną GHRH wraz z GHRP-2, MK-677 czy Ipamoreliną. Te trzy ostatnie związki należą do mimetyków greliny. Dzięki temu pobudzamy wydzielanie hormonu wzrostu poprzez wpływ na różne rodzaje receptorów. Jak nietrudno się domyślić, sprawia to, że efektywność stosowanej terapii czy cyklu znacząco wzrasta. Nie ma jednak absolutnie żadnego sensu faszerować się 3 pochodnymi GHRH i 4 mimetykami greliny na raz. Wystarczą dwa odpowiednio dobrane do naszych potrzeb i preferencji środki, podawane z rozwagą, aby wybitnie podnieść poziom hormonu wzrostu w organizmie.

Istnieje cały szereg sposobów aby nie tylko zwiększyć poziom hormonu wzrostu ,ale także podnieść efektywność jego działania. Warto dołożyć wszelkich starań, aby te wysiłki nie szły na marne. Zachowanie zdrowego rozsądaku pozwala zoptymalizować cały cykl, pozwolić środkom „rozwinąć skrzydła” i wykorzystać swój pełen potencjał.

Melmed S. Insulin suppresses growth hormone secretion by rat pituitary cells. J Clin Invest. 1984;73(5):1425-1433. doi:10.1172/JCI111347

Kawamura T, Okubo T, Sato K, Fujita S, Goto K, Hamaoka T, Iemitsu M. Glycerophosphocholine enhances growth hormone secretion and fat oxidation in young adults. Nutrition. 2012 Nov-Dec;28(11-12):1122-6. doi: 10.1016/j.nut.2012.02.011. Epub 2012 Jun 5. PMID: 22673596.

de Vries WR, Abdesselam SA, Schers TJ, Maas HC, Osman-Dualeh M, Maitimu I, Koppeschaar HP. Complete inhibition of hypothalamic somatostatin activity is only partially responsible for the growth hormone response to strenuous exercise. Metabolism. 2002 Sep;51(9):1093-6. doi: 10.1053/meta.2002.34697. PMID: 12200751.

Adamek, Agnieszka, and Aldona Kasprzak. “Insulin-Like Growth Factor (IGF) System in Liver Diseases.” International journal of molecular sciences vol. 19,5 1308. 27 Apr. 2018, doi:10.3390/ijms19051308

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

69 + = 75

X